Autor: , zveřejněno 22. 4. 2021
Ve své praxi jsem v jisté době byla v každodenním kontaktu s lidmi, kteří za mnou přicházeli s naléhavou otázkou: Jsem alkoholik?
V této otázce byla často skrytá konkrétní obava: Dokážu (svému okolí, že umím) pít umírněně? Nebo se alkoholu dříve či později budu muset vzdát? Pro řadu Čechů je historická spjatost s alkoholem natolik těsná, že si určité situace bez něj nedokážou ani představit – večerní siestu bez vína, setkání s přáteli bez panáků, posezení na rybách bez piva.
Zvolna přibývající zdravotní, psychické či společenské potíže pak často přičítají na vrub jiným příčinám než více či méně pravidelnému a/nebo intenzivnímu popíjení. Takto můžeme nějakou dobu před druhými i sami před sebou zastírat skutečnost, že se naše záliba v pití jako takovém stává návykem, který začíná nenápadně ovlivňovat a později i ovládat naše myšlení, prožívání, rozhodování a chování.
V roce 2013 byla Ligou otevřených mužů poprvé vyhlášená celostátní kampaň „Suchej únor“. Od té doby každoročně přibývá organizací i jednotlivců, kteří s vykročením do nového roku přijímají výzvu vystavit svůj poměr k alkoholu jednoduchému testu: Na rovné čtyři týdny ho zcela vysadit a poté zhodnotit, co to přineslo. Podobnou výzvu předkládám svým klientům také jako odpověď na úvodní otázku.
Pokud se alkohol pro někoho stal stěžejní strategií zvládání psychického napětí, konfliktů, frustrací…, jakousi „aviváží“ na změkčení ostrých hran reality, pak doba řádově několika týdnů k dosažení uspokojivé změny zpravidla nestačí. Dostat „pití pod kontrolu“ totiž pro takového člověka znamená především dobře porozumět svým potřebám a motivacím v situacích, kdy se nejvíce uplatňuje „avivážní“ potenciál alkoholu (či jiné látky nebo návykové činnosti) a krok za krokem si rozšířit a upevnit repertoár strategií, jak tyto situace a s nimi spojené nepříjemné pocity zvládat. To obvykle vyžaduje spíše měsíce, u někoho i více než rok poměrně systematické vědomé práce na sobě.
Pro někoho je i po delší době nadužívání alkoholu překonání prvních dnů a týdnů bez něj snadným úkolem a úspěšným zvládnutím „suchého měsíce“ získává další argument ve prospěch zachování předchozího stylu konzumace. Jen pozorný pohled do osobní historie, případně vyšetření jater mohou ukázat, kdy se skutečně jedná o bezproblémového rekreačního konzumenta a kdy o problematicky pijícího člověka, který si svým stylem pití již vypěstoval vysokou toleranci na alkohol.
Možná si už delší dobu naopak dobře všímáte varovných signálů, které vás upozorňují na problematické pití nebo berete vážně připomínky, kterými vás na ně upozorňuji vaši nejbližší. Pokud se vám bezprostřední vysazení alkoholu zdá být tím nejtěžším prvním krokem, potom by vám mohla pomoci následující pětice podpůrných kroků.
Pokud i přesto ve svém rozhodnutí stále kolísáte a nedaří se vám dojít do zamýšleného cíle, najděte někoho, komu se můžete svěřit a kdo vás ve vaší snaze podepře, povzbudí. Vaší oporou se ráda stanu třeba právě já.
Chci pomoci nebo poradit