5 kroků, jak zvládnout domácí detox

Autor: , zveřejněno 22. 4. 2021

Ve své praxi jsem v jisté době byla v každodenním kontaktu s lidmi, kteří za mnou přicházeli s naléhavou otázkou: Jsem alkoholik?

V této otázce byla často skrytá konkrétní obava: Dokážu (svému okolí, že umím) pít umírněně? Nebo se alkoholu dříve či později budu muset vzdát? Pro řadu Čechů je historická spjatost s alkoholem natolik těsná, že si určité situace bez něj nedokážou ani představit – večerní siestu bez vína, setkání s přáteli bez panáků, posezení na rybách bez piva.

Nebezpečný návyk

Zvolna přibývající zdravotní, psychické či společenské potíže pak často přičítají na vrub jiným příčinám než více či méně pravidelnému a/nebo intenzivnímu popíjení. Takto můžeme nějakou dobu před druhými i sami před sebou zastírat skutečnost, že se naše záliba v pití jako takovém stává návykem, který začíná nenápadně ovlivňovat a později i ovládat naše myšlení, prožívání, rozhodování a chování.

Únor na sucho

V roce 2013 byla Ligou otevřených mužů poprvé vyhlášená celostátní kampaň „Suchej únor“. Od té doby každoročně přibývá organizací i jednotlivců, kteří s vykročením do nového roku přijímají výzvu vystavit svůj poměr k alkoholu jednoduchému testu: Na rovné čtyři týdny ho zcela vysadit a poté zhodnotit, co to přineslo. Podobnou výzvu předkládám svým klientům také jako odpověď na úvodní otázku.

Alkohol jako změkčovadlo

Pokud se alkohol pro někoho stal stěžejní strategií zvládání psychického napětí, konfliktů, frustrací…, jakousi „aviváží“ na změkčení ostrých hran reality, pak doba řádově několika týdnů k dosažení uspokojivé změny zpravidla nestačí. Dostat „pití pod kontrolu“ totiž pro takového člověka znamená především dobře porozumět svým potřebám a motivacím v situacích, kdy se nejvíce uplatňuje „avivážní“ potenciál alkoholu (či jiné látky nebo návykové činnosti) a krok za krokem si rozšířit a upevnit repertoár strategií, jak tyto situace a s nimi spojené nepříjemné pocity zvládat. To obvykle vyžaduje spíše měsíce, u někoho i více než rok poměrně systematické vědomé práce na sobě.

Pro někoho je i po delší době nadužívání alkoholu překonání prvních dnů a týdnů bez něj snadným úkolem a úspěšným zvládnutím „suchého měsíce“ získává další argument ve prospěch zachování předchozího stylu konzumace. Jen pozorný pohled do osobní historie, případně vyšetření jater mohou ukázat, kdy se skutečně jedná o bezproblémového rekreačního konzumenta a kdy o problematicky pijícího člověka, který si svým stylem pití již vypěstoval vysokou toleranci na alkohol.

Zdvižený prst

Možná si už delší dobu naopak dobře všímáte varovných signálů, které vás upozorňují na problematické pití nebo berete vážně připomínky, kterými vás na ně upozorňuji vaši nejbližší. Pokud se vám bezprostřední vysazení alkoholu zdá být tím nejtěžším prvním krokem, potom by vám mohla pomoci následující pětice podpůrných kroků.

5 kroků k nezávislému životu

1. Začněte tím, že si sepíšete seznam všeho, čím vám pití komplikuje život, abyste si to ve chvílích váhání mohli připomínat. Můžete ho formulovat jako dopis svému „zítřejšímu já“, pravdivě v něm vylíčit obrázek sebe jako člověka, který ve svých očích nyní nebudí příliš mnoho úcty a hrdosti. Pro řadu lidí zacyklených v bludném kruhu návyku je právě skrytý stud či znechucení ze sebe tím, co se snaží nevhodně zvolenou strategií otupit. Je důležité jasně určit moment, kdy jste se rozhodli nechat to vše za sebou a začít znovu.
 
2. Připravte se (a i své okolí) na to, že pro vás následující týdny pravděpodobně nebudou snadné, možná se budete pár dnů cítit zle, fyzicky i mentálně. Pokud máte (třeba po dřívějších zkušenostech) důvod očekávat nevolnost, vezměte si dovolenou nebo využijte home office. Můžete k zastavení využít čas, kdy stojíte na křižovatce jiných osobních změn, které se mohou i v jiných ohledech stát novým začátkem, do kterého se vždy vyplatí vykročit s „čistou hlavou“ a čerstvým odhodláním.
 
3. Nevyzývejte své tělo k zápasu, ale dejte mu péči. Nevysilujte se v této době jinými nároky, dělejte jen to nejnutnější – anebo naopak dělejte všechno, co vám pomáhá odvést pozornost od touhy se napít, pokud vás přepadá příliš silně. Dopřávejte si, co vám dělá dobře a kromě alkoholu doplňujte všechno, co vašemu tělu chybí (zejména nealkoholické tekutiny, mineralizované, slazené vody).
 
4. Pokud jste předtím pili opravdu hodně a nebo hodně dlouho, počítejte i s možností, že budete potřebovat lékařskou pomoc. Kritický průběh odvykacích příznaků je možné tlumit vhodnými medikamenty, které mohou předejít závažným komplikacím (např. epileptickému záchvatu). Dobrý odborník vás v této fázi přerušení bludného kruhu podrží, vždyť právě odvykací stav je neklamným projevem skutečného vykročení tím správným směrem.
 
5. Pokud po úspěšném zvládnutí detoxu chcete dojít dál, potřebujete mít svůj vlastní důvod „pro-č“, tedy pro co, pro koho to děláte. Co je tou cenností, pozitivní hodnotou, která díky vaši dnešní námaze zítra rozkvete? Tento důvod si můžete připomínat nějakým malým symbolem či talismanem.
 

Řekněte si o pomoc

Pokud i přesto ve svém rozhodnutí stále kolísáte a nedaří se vám dojít do zamýšleného cíle, najděte někoho, komu se můžete svěřit a kdo vás ve vaší snaze podepře, povzbudí. Vaší oporou se ráda stanu třeba právě já.

Chci pomoci nebo poradit

Autor článku

Klára Pitlachová

Psychologické poradenství, terapie

Podobné články

Něco parádního pro Brno

Je jaro roku 2023. Sedím ve vlaku na dovolené a trochu se nudím s telefonem v ruce. Na facebooku na mě vyskakuje reklama Něco parádního pro Brno? Zavírám oči a začínám snít.

Číst dál
Malování mandal

Mandaly, co mění životy

Když před lety paní Jana poprvé slyšela o projektu Mandala dětem, nevěděla, co od toho očekávat. Její kamarádka ji přemluvila, aby se přidala k malování mandal, což mělo být jen jednoduché tvoření pro zábavu. Jana si říkala, že to bude něco, co jí umožní na chvíli zapomenout na pracovní stres a vypnout.

Číst dál