Focusing

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 11. 11. 2014

„Tvé tělo ví správný směr ke zdraví a šťastnému životu. Pokud si dáš čas a budeš ho poslouchat (pomocí focusingu), dá ti návod a povede tvé kroky správným směrem.“ (Gendlin, 1981)

V našem Centru Mandala se s technikou focusing můžete seznámit během kurzů:

Co je to focusing?

Metoda focusing pracuje s myslí a tělem zároveň. Jejím autorem a zakladatelem na fucusing orientované psychoterapie je Eugene Gendlin. Ačkoli se jedná o více než 50 let starou techniku, nachází stále uplatnění na poli psychoterapie jako terapeutická, psychohygienická a kreativitu rozvíjející technika.

Focusing je jednoduchý šestikrokový postup, jak navázat kontakt se svým tělem, se svými tělesnými pocity a jak získat kontakt s moudrostí, která je v nás samých. Díky nenáročnosti postupu lze do tohoto základního schématu zařadit prvky arteterapie, dramaterapie nebo i dalších přístupů využívajících ke své práci tělo a jeho vnitřní prožitky. Je to také technika vhodná k práci se sny a jejich významy.

Základ focusingu...

Základem focusingu je pozvání a uvítání našich vnitřních pocitů. Je to přijetí toho, že jsme v pořádku, i když se necítíme zrovna šťastní. Tento přijímající postoj bez vnitřního odsouzení (kritiky, že se takto cítit nemáme nebo strachu, že uděláme něco špatně) bývá nejtěžší. Mnoho lidí neví, jak pozdravit a přijmout své pocity. Zejména ke vzteku, smutku a strachu je pro většinu z nás těžké zaujmout přátelský postoj. Pokud se nám však podaří jít i s těmito pocity do kontaktu a „sednout si“ vedle nich jako vedle malého plachého dítěte, nebo si říct „hmm strach, no to je ale zajímavé, co mi chce asi říct?“, pak můžeme sledovat, jak se pocit v těle mění. Můžeme z těchto pocitů získat důležité informace, které nám budou k užitku a můžeme začít žít v souladu sami se sebou. Vždy je ale potřeba mít na svoje pocity dostatek času.

Celý postup techniky focusing je obsažen v pohádce o Malé ptačí holčičce.

Pohádka o Malé ptačí holčičce

z knihy Za hranice mýtů o dominanci od Edwina Mc Mahona, přeložil Karel Kopřiva

Chci se to naučit

Autor článku

medaile

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Něco parádního pro Brno

Je jaro roku 2023. Sedím ve vlaku na dovolené a trochu se nudím s telefonem v ruce. Na facebooku na mě vyskakuje reklama Něco parádního pro Brno? Zavírám oči a začínám snít.

Číst dál
Malování mandal

Mandaly, co mění životy

Když před lety paní Jana poprvé slyšela o projektu Mandala dětem, nevěděla, co od toho očekávat. Její kamarádka ji přemluvila, aby se přidala k malování mandal, což mělo být jen jednoduché tvoření pro zábavu. Jana si říkala, že to bude něco, co jí umožní na chvíli zapomenout na pracovní stres a vypnout.

Číst dál