Přijetí stínu jako cesta k celistvému bytí

Autor: , Externí autor: Radka Svobodová, zveřejněno 22. 7. 2020

Na cestě osobního rozvoje se člověk dříve nebo později setká se svým stínem, potlačenou stránku osobnosti, kterou jsme díky výchově a společnosti v sobě nepřijali, a tak se stala součástí našeho nevědomí.

Může se jednat o určité vlastnosti, pocity, nebo emoce, za které jsme byli káráni a trestáni, které byly označeny jako špatné či nevhodné. Emoce hněvu, pocity strachu a téma sexuality nebo smrti jsou dodnes víceméně společenským tabu.

Bezpodmínečná láska

Malé dítě nechápe, proč se na něj dospělí zlobí za jeho přirozený projev. A protože každé dítě potřebuje lásku, jednoduše se přizpůsobí rodinnému prostředí a nasadí si masku, která překrývá jeho skutečné pocity, aby uniklo vlastnímu strachu z odmítnutí a nepřijetí.

Tento proces si většinou ani neuvědomujeme, a v dospělosti se chováme stejným způsobem, jak jsme byli vedeni v dětství. Čím více popřeme vlastní autentický projev, tím větší pocit frustrace a nenaplněného života se skrývá pod naší maskou hodného, zodpovědného nebo úspěšného člověka.

Nekonečná sebekontrola

Jsme zvyklí stále nevědomě kontrolovat své pocity a jako hlavní nástroj pro svůj život používáme myšlení. Hledáme ztracený pocit štěstí ve vnějším světě a snažíme se zaplnit prázdnotu hmotnými věcmi, penězi, náboženskými dogmaty, společenským postavením, nebo povrchní zábavou.

Tato cesta však vede do slepé uličky a jakmile jsme schopni si tento fakt uvědomit, začneme zaměřovat pozornost do svého nitra. Někdy nás k tomuto poznání přivede deprese, syndrom vyhoření, vztahová krize nebo nemoc.

Cesta do hlubin duše

V tomto okamžiku nastupuje člověk na novou cestu sebepoznání přes svoje vytěsněné a nepoznané stránky osobnosti. Nahlédnout do vlastního nitra a utkat se se strachem, pocity ponížení, hněvem, nebo rolí oběti, vyžaduje velký kus odvahy a sebereflexe. Jakmile se však člověk jednou rozhodne pro tento způsob existence, již není cesty zpět. Cesta je to nelehká, protože se postupně z našeho nitra vyplavuje na povrch bolest, kterou jsme dříve svým přístupem vytěsnili a nyní ji musíme znovu prožít.

Tento proces může trvat roky, ale čím více vstupujeme do kontaktu se svojí temnotou, tím více máme odvahy a důvěry v samotný život. S každým dalším odvážným krokem prožít tuto bolest a převzít zodpovědnost za své pocity přichází zároveň i nové poznání o tom, kým ve skutečnosti jsme, vrací se nám ztracené sebevědomí a síla.

Síla uvnitř nás

V našem nevědomí se skrývá nejen temná stránka nás samotných, ale je tam také skrytý potenciál pro naše dary a talenty. Lidé, kteří začínají vnímat a prožívat své negativní emoce a pocity naplno, začnou ve stejné míře žít také radost, štěstí a naplnění a dovolují si vrátit se k věcem a aktivitám, které jim dávají hlubší smysl.

Jejich život už není nudný a oni už nikdy nebudou stejní, jako dřív. Postupem času se naučí přijímat okolnosti svého života i druhé lidi se vším, co k nim patří. Do svých vztahů vnášejí více harmonie, porozumění a lásky. Stávají se z nich tvořiví a zodpovědní dospělí lidé, kteří však znovu nalezli svou hravost a smysl života.

Moje vlastní zkušenost mě naučila, že není dobrodružnější cesty, než je cesta do vlastního nitra.

Chci pomoci na mé cestě

Autor článku

Tara Svobodová

Ženské kruhy

Podobné články

Něco parádního pro Brno

Je jaro roku 2023. Sedím ve vlaku na dovolené a trochu se nudím s telefonem v ruce. Na facebooku na mě vyskakuje reklama Něco parádního pro Brno? Zavírám oči a začínám snít.

Číst dál
Malování mandal

Mandaly, co mění životy

Když před lety paní Jana poprvé slyšela o projektu Mandala dětem, nevěděla, co od toho očekávat. Její kamarádka ji přemluvila, aby se přidala k malování mandal, což mělo být jen jednoduché tvoření pro zábavu. Jana si říkala, že to bude něco, co jí umožní na chvíli zapomenout na pracovní stres a vypnout.

Číst dál