Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, zveřejněno 11. 11. 2014
Morena je bohyně zimního slunovratu a zimy. Vypadá jako zamračená stařena, celá v černém. Je také strážkyní klidu, pořádku a odpočinku.
Morena je také bohyní, která v zimě prochází krajem a nechává vše slabé a neživotaschopné umírat, aby na jaře mohlo vše znovu obrazit a rozkvést. Je to ona, kdo spolu se smrtí udělal každému smrtelníkovi hned po narození otisk dlaně na stěnu jeskyně, vedle kterého hoří každému začouzená lampa. Dovnitř lampy není vidět a tak nikdo nemůže zjistit kolik je v ní ještě oleje. Po dohoření lampičky smrtelníkovi vyprší jeho čas a odchází do Navu, říše mrtvých.
Morena byla matkou jen jednou, když po jejích úpěnlivých prosbách hlavní bůh Svarožic přikázal bohyni Mokoš, aby jednou jedinkrát dovolila Moreně porodit. Morenu pomiloval bůh zla a neštěstí, který posedává na spodních větví Veledubu, a rád mezi bohy vyvolává sváry a hádky. Morena zplodila s Černobogem Triglava, zachmuřeného a vypočítavého boha války a hospodaření. On jediný má právo vstoupit do komnat Moreny v podzemní říši. To je také jedna z chvílí, kdy se hněvivá a zlomyslná bohyně dívá laskavěji – když pohlédne na svého syna.
Pokud v ženě převažuje Morena, pak to nebude nejlepší společnice. Působí distingovaně a v řadě lidí může budit respekt až strach. Na druhou stranu její jednání je férové a předem jasné. Tato žena hraje podle předem jasných pravidel, která dodržuje. Je stálá ve svých názorech a rozhodnutích, hraje s otevřenými kartami a je spravedlivá.
Ivan Hudec: Báje a mýty starých slovanů, Slovart, 1994
Irena Šindlářová, Josef Růžička: Báje a mýty starých slovanů, Fontána, 2003
Zuzana Řezáčová Lukášková: Bohové a bohyně v nás, Zoner 2016
Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.